Czym jest rattan?

Zacznijmy od podstawowych informacji, czyli suche, ale ciekawe (mam nadzieję), fakty. Rattan jest jednym z najstarszych materiałów wykorzystywanych do tworzenia mebli. Pierwsze znalezione ślady wykorzystania datuje się na 8000 rok p.n.e. To pokazuje siłę naturalnych surowców i ich ponadczasowość! Współczesne ikony designu jak Paul Frankl, Gabriella Crespi czy Marella Agnelli zaczęli na większą skalę wykorzystywać rattan w swoich projektach i od ich czasów zyskuje on swoją popularność.

Rattan pozyskuje się z pnącej palmy rotangowej – nazywanej też trzciną indyjską. Jej naturalnym środowiskiem są tropikalne lasy. Roślina występuje głównie w Australii, Azji czy Afryce. Występuje ponad 600 odmian palm, z których możemy wytworzyć rattan. Najczęściej wykorzystuje się te rosnące mocniej ku górze. To silne pnącze, które charakteryzuje się długimi, wytrzymałymi pędami. Dzięki obróbce i działaniu pary wodnej zyskuje elastyczność, która pozwala na tworzenie praktycznie dowolnych kompozycji i plecionek. Plastyczność rattanu sprawia, że jest to bardzo uniwersalny surowiec, który można wykorzystać na wiele sposobów.

Przez swój delikatny wygląd często mylony jest z wikliną, czy nawet bambusem. Oprócz samego rattanu w meblarstwie używany jest również polirattan – jest to sztuczny surowiec sprawdzający się na zewnątrz. Możemy wymienić również trzcinę ratanową, która powstaje z wnętrza lian palmy rotangowej. 

Rattan jest materiałem, który dobrze przyjmuje farby, dlatego też może zostać zabarwiony na dowolny odcień. Warto jednak zaznaczyć, że to jego naturalny kolor jest wart zauważenia i dodaje unikalny charakter do pomieszczenia. To delikatność koloru rattanu stała się inspiracją do stworzenia komody szczęście (https://kozbuchfurniture.pl/komody/35-2538-komoda-szczescie.html#/5-kolor-dab_naturalny/31-wymiar-150cm/37-uchwyty-tip_on/45-nogi-skosne)
Plecionka rattanowa

Jak już wspomniałam wcześniej, pod wpływem działania pary wodnej mocne pędy palmy zyskują plastyczność i sprężystość. Z tak przygotowanego surowca tworzona jest plecionka rattanowa, którą wykorzystujemy w naszych meblach. Dużą popularność zyskała ona dzięki kultowemu już krzesłu numer 14, nazywany też krzesłem bistro, produkowanemu od 1859 r.  przez firmę Michaela Thoneta. W Kozbuch Furniture (https://kozbuchfurniture.pl/) wykorzystujemy siatkę ratanową z oczkami o średnicy 5 mm.

Jest na tyle gęsta, że przysłania wnętrze szafek, dlatego też może stanowić ozdobę drzwi. Możesz mieć wewnątrz artystyczny nieład i bez obaw przyjmować niezapowiedzianych gości. 

Do jakiego wnętrza pasuje ratan? 

Rattan będzie współgrał z tonalnymi odcieniami ziemi, ale sprawdzi się również w otoczeniu mocnych kolorów. Jak większość naturalnych surowców wpasuje się on do różnorodnych aranżacji wnętrz. Sprawdzi się zarówno w meblach przeznaczonych do salonu, sypialni, jak i łazienki! 

Pierwsza myśl to pomieszczenie w stylu boho. Lekkość i delikatność rattanu idealnie podkreśli luźny, letni klimat. We wnętrzach inspirowanych tropikami z mocnymi elementami zieleni wpasuje się drewniana Komoda Winyl (https://kozbuchfurniture.pl/komody/37-2864-szafka-winyl.html#/7-kolor-teak/41-uchwyty-bez) z drzwiami ozdobionymi rattanową plecionką. 

W stylu skandynawskim bardzo ważną rolę gra dobór wytrzymałych i naturalnych materiałów. Na pierwszym miejscu stawiana jest jakość. Do takiej aranżacji proponuje rattan w połączeniu z fornirowaną płytą dębową, czyli naszą Komodę Szczęście (https://kozbuchfurniture.pl/komody/35-2538-komoda-szczescie.html#/5-kolor-dab_naturalny/31-wymiar-150cm/37-uchwyty-tip_on/45-nogi-skosne). W zbliżonych klimatycznie minimalistycznych wnętrza delikatność plecionki sprawi, że wtopi się one w otoczenia, ale utrzyma jego unikalny charakter. Od niedawna mamy w swojej ofercie również drewniane meble do łazienki, które może wykończyć ratanowymi elementami.

A czy Wy macie w swoich domach meble z rattanem? Jeżeli zastanawiasz się nad ich zakupem to zapraszam do naszego sklepu online (https://kozbuchfurniture.pl/)